סדנאות שחמט לבתי ספר

סדנאות קצרות באורך 6 עד 10 מפגשים או פעילויות שנתיות/חצי שנתיות. הסדנאות והפעילויות מותאמות למשך הזמן שנקבע, לגיל המשתתפים ורמת הידע המקדים (מתאים הן לכיתות אורגניות והן לבחירה).

אישורהתכנית בליווי משרד החינוך

תוכן הפעילות ורקע

המדריכים הינם בעלי ניסיון עשיר בהדרכה, עם דגש מרכזי על ניסיון בהדרכת ילדים ונוער.

כל המדריכים הינם שחקנים במסגרות שחמט בין לאומיות עם דירוג גבוה וכרטיס שחקן בליגה הישראלית או בפלטפורמות המובילות ברשת.

סדנאות קצרות באורך 6 עד 10 מפגשים או פעילויות שנתיות/חצי שנתיות. הסדנאות והפעילויות מותאמות למשך הזמן שנקבע, לגיל המשתתפים ורמת הידע המקדים (מתאים הן לכיתות אורגניות והן לבחירה).

בכל הפעילויות נערך יישור קו בנוגע לחוקי המשחק הבסיסיים ומשם מוצגים ונידונים דילמות ומצבי משחק על הלוח ומחוץ לו. וכן משולבים סיפורים היסטוריים סביב השחמט ובחלקן גם משחקונים נוספים.

תוצאות הפעילות

הסיפורים סביב שחמט, הדיונים הכיתתיים ובעיקר החוויה האישית, מקנים מגוון ערכים. עולם השחמט הינו עולם שוויוני, הלוח עיוור להבדלי דת, גזע, מין, לאום ומגדר. לכל אחד יש את המקום שלו על הלוח, והדבר היחיד שמבדיל זה למי יש רצון חזק יותר ללמוד ולנצח. לכן השחמט הוא כלי עוצמתי ביותר לבניית הביטחון העצמי, זוהי פלטפורמה המאפשרת לשים את כל הדעות הקדומות בצד ופשוט להנות לרגע ממשחק איכותי, מלמד ומעשיר.

במהלך השיעורים ניכר שיפור גם ביכולות הריכוז וההתמדה. במהלך הסדנאות בשחמט השחקנים יוצרים את הגירוי ומגיבים. בעולם השחמט בכלל, ובסדנאות הארוכות בפרט, יש דגש מרכזי על סדר הלימוד, מתחילים בחוקים בסיסים, מלכודות, מזלג, ריתוקים, תחבולות סיומים ועוד, יכולת הלמידה ועניין עולים, והדבר בא לידי ביטוי גם לאחר שהלוח נסגר. התלמידים אשר משחקים שחמט מדווחים על בסיס לתקשורת והנאה משותפת נטולת הבדלי גיל ומגדר. הדבר בא לידי ביטוי במשחק עם ילדים בגילאים שונים (נערך בחלק מהסדנאות) ובמשחקים בבית בקרב המשפחה. בנוסף הסדנאות משפרות את הביטחון העצמי של התלמיד, את הזיכרון וכמובן את יכולת המשחק בשח ובמשחקי אסטרטגיה נוספים.

הכלים היישומיים הנרכשים בסדנאות משמשים את התלמידים במנעד רחב של סיטואציות בעולם הגלובלי ובאים לידי ביטוי הן שפה וגשר והן ותבניות חשיבה ליזמות ושיתוף פעולה בעולם של המחר.

ימי שיא והיקף הפעילות

סדנאות קצרות: 6 עד 10 שעות הוראה בנות 45 דקות. 

פעילות חצי שנתית: כ-15 מפגשים באורך שעת הוראה (בהתאם לשנת הלימודים). 

פעילות שנתית: כ-30 מפגשים באורך שעת הוראה (בהתאם לשנת הלימודים).