נפתלי הילגר, מרצה, צלם גאוגרפי וחוקר תרבויות. צלם מערכת וכתב "מסע אחר". מצלם עבור סוכנות LAIF ומגזינים בארץ ובעולם. חלוץ במסעות צילום בצפון קוריאה ובמדינות האסלאם, ביניהן איראן, סעודיה, לבנון, סוריה, לוב, דובאי, אפגניסטן, פקיסטן ואינדונזיה.

מומחה לתימן ויהדות תימן, בין הישראלים הראשונים שביקרו בתימן כבר בשנות ה-80.

תערוכות צילומים של נפתלי הילגר: מוזיאון ישראל ומוזיאון לאומנות האסלאם בירושלים (2011), סן פרנציסקו (2013), יוסטון/טקסס (2014), המוזיאון היהודי בפראג (2016), לויוויל/קנטקי (2017), מרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל רחובות (2017), ניו יורק (2018), מוזיאון ארץ ישראל ת"א (2018)

צילומיו של נפתלי הילגר זכו במקום ה-1 בתחרות "השערים הנבחרים" ב-20 שנות המגזין "מסע אחר".

ההרצאות של נפתלי הילגר משלבות צילומים מרהיבים, חוויות אישיות ומידע מעמיק ממסעות אל מקומות שאליהם בד"כ אין גישה לנוסע הישראלי. הכתבות התפרסמו בתכניות טלוויזיה ("רואים עולם", "אולפן שישי", "יומן השבוע" ועוד), במגזין מסע אחר, בעיתונות הישראלית ובמגזינים בעולם.

הרצאות

צ'ילה והאי פסחא: סוף העולם…ימינה

תרבויות נסתרות, טבע דרמטי וצילומים מרהיבים ממסע לאורכה של המדינה הארוכה בתבל: מהמדבר היבש בעולם עד לקרחונים של פטגוניה…ופנייה חדה ימינה לאי פסחא, הישוב האנושי המבודד בעולם: חידות, תעלומות…והקהילה היהודית הקטנה בעולם ששומרת על איזון בין זהות יהודית לאמונה באבות הקדומים של ראפה נוי ! …וגם: תקווה גדולה באטקמה – האם צ'ילה תחליף את סעודיה בשוק האנרגיה העולמי ?

חוויה ויזואלית: צ'ילה, מן קצה אל הקצה

https://www.youtube.com/watch?v=TZSA_rs_erI

שלום, דובאי: החברים החדשים במפרץ

למה האמירויות הציעו לנו חברות ? רשמי ביקור מנסיכות הנפט הנוצצת שפורצת גבולות. אמירות הסטארט אפ במפרץ הפרסי חולמת על אולימפיאדת החורף, חונכת תחנה ראשונה לאנרגיה גרעינית בעולם הערבי…ובין לבין, השר לענייני סובלנות בונה בית כנסת והשרה למדעים מתקדמים משגרת חללית למאדים. דובאי משלבת גורדי שחקים פוסט מודרניים ובתי חולים לגמלים המלכותיים, "סינגפור הערבית" מתעשרת בימים, "לאס וגאס במפרץ" חוגגת בלילות ומוצאת מנוחה במלון המפואר תבל.

בועה יומרנית מתנוונת או אי של שפיות פרגמטית ?

לבנון: השכנים מזווית אחרת

לא הלבנון שהכרתם –

נטייל בביירות המשתקמת שמבלה ולוחמת ללא הפסקה. נפגש עם לוחמי חיזבאללה ועם לוחמים לחופש הביטוי. נסייר באזור הסקי של צפון לבנון, נופתע לשמוע מי שיקם את בית הכנסת בביירות …

וגם: נחגוג ליל סדר עם הקהילה היהודית הקטנה! חוויות וצילומים משלושה ביקורים אצל השכנים!

מה שלא ידענו על… סעודיה!

ביקור בארץ הניגודים המסתורית, בין המדינות העשירות בתבל, שחקנית ראשית במזה"ת, נלחמת ותומכת בטרור הבינלאומי, סגורה בפני תיירים ופתוחה לאנשי עסקים:

סעודיה מתעוררת בצומת דרכים, בין מודרנה למסורת, בין קיצוניות דתית לחיים ראוותנים, בין עושר לעוני, בין אוכלוסייה שמרנית והנהגה פתוחה לשינויים, שמבינה שחייבים "לחשב מסלול מחדש": ללא שינויים סעודיה תתפרק…ועם שינויים היא עלולה להתרסק. על רקע צילומים מרהיבים של הרים ומדבריות, ערים עתיקות ומטרופולין פוסט מודרני, ננסה להבין את הסיביות לשינויים הדרמטיים שמרעידים את סעודיה: לאן פניה של המדינה המסוגרת והמסתורית במזה"ת ?

הפרדוקס האיראני

פרק א׳: רשמים אישיים

רשמים אישיים ממסע לאורכה ולרוחבה של פרס העתיקה ואיראן העכשווית, בניסיון להבין את הפרדוקס האיראני: כיצד דמוקרטיה משתלבת עם מהפכה אסלאמית ? למה הרוב החילוני מתנגד אך לא מורד נגד המשטר השמרני ועד כמה אנחנו באמת מעסיקים את האיראנים? אלף גוונים של שחור: כיצד נראים החיים של ילדי העשירים מאחורי החומות של טהרן ? …וגם: 2500 שנות יחסים אמביוולנטיים בין יהודים לפרסים.

פרק ב׳: רוחות השינוי

האם הגעגועים לאימפריה הפרסית העתיקה קובעים את סדר היום במזרח התיכון החדש? מדוע איראן לא באמת מוותרת על הגרעין ? הון ושלטון: נסייר בבזארים ונבין איך באמת עושים פוליטיקה באיראן. יופי ורומנטיקה פרסית: נסייר בעקבות התרבות הפרסית העתיקה בנופים מרהיבים ובערים קסומות. …. וגם: רוחות השינוי – למה נשות איראן מצליחות יותר להילחם על מעמדן מאשר נשים במדינות אסלאם אחרות?

צפון קוריאה: החיים בבועה

ביקור נדיר במדינה המסוגרת בעולם, בניסיון להרים את המסך ולהבין את המדינה הכי לא מובנת בתבל: מה הופך רודן אכזר לאליל נערץ ? כיצד משפחת קים מצליחה לשכנע את בני עמם שהם חיים  במדינה המתוקנת והעשירה בעולם ? למה קשה כל כך לעצור את תכנית הגרעין ? מה מניע את התנהגותה החריגה של צפון קוריאה. למה להשקיע 200 מיליון שעות עבודה בהכנה לריקוד האריראנג ? נצטרף זמנית ל-25 מיליון צפון קוריאנים מנותקים מן העולם החיצון ונצפה בהצגה הגדולה בתבל: חיי היום יום בצפון קוריאה…וגם: רב הגלוי על הנסתר -מחנות העבודה בצפון קוריאה. עדות מצמררת.

(גרסה מלאה: 2*90 דקות, גרסה מקוצרת: 90 דקות)   

עוצמה נשית בעולם האסלאם

מסע חובק עולם בעקבות נשים פורצות דרך

מהמזרח התיכון עד לאינדונזיה, ממערב אפריקה עד אפגניסטן: מפגשים מרתקים עם נשים מהפכניות שנלחמות, בין ייאוש לתקווה, על מעמדן המשפחתי, החברתי והפוליטי, על הזכות ללמוד קרוא וכתוב ולקבוע עם מי להתחתן וממי להתגרש.

…וגם: אסלאם הפוך – נשות סומטרה שולטות באופן מוחלט בבעליהן.

מסע מרגש ומעורר השראה !

תימן – סיפור אישי

אלף לילה ולילה – מהדורת המאה ה-21

קשר אישי של עשרות שנים עם קהילה יהודית קטנה ומאוימת שמתלבטת בין מגורים בניו יורק, בצנעא או ברחובות. שיחה עם לוחמת זכויות נשים שזכתה בפרס נובל לשלום ומפגש עם ילדה גרושה בת 8. מלחמת אזרחים, השתלטות איראנית, הפצצות סעודיות – מה באמת קורה בתימן ?

צילומים נדירים וחוויות אישיות מרגשות מ-7 ביקורים: כפרים ציוריים על פסגות צוקים בנוף עוצר נשימה, אדריכלות מרהיבה, שווקים ססגוניים של תבלינים, רובים ותכשיטים. עולם הולך ונעלם!

לוב: האביב הערבי שהפך לחורף

מי נגד מי בלוב המתפוררת ? כיצד לוב הפכה ממדינה תומכת טרור למדינה מוכת טרור ? כיצד ומדוע מלחמת אזרחים התפתחה לשדה קרב בין מעצמות אזוריות ועולמיות ?

…וגם: נסייר בטריפולי ונברר מה נותר מהקהילה היהודית העתיקה. נרחיק מרעם התותחים, נטייל בכפרים מסתוריים, ננסה להבין מה עושים ציורי סלע עתיקים של פילים ותנינים בלב ליבו של מדבר סהרה…ונגלה בין דיונות החול, בגובה של הרים, אגמים נסתרים מסתוריים. מסע צילומי בין הנופים המרהיבים ביותר שצילמתי בחיי…

מסע בעולם היהודי בעקבות התבלין היהודי

מה הופך אותנו לעם ואיך עוד לא אבדה תקוותנו ?

מסע חוויתי ומרגש בעולם היהודי בין מזרח למערב, בין קובה התוססת לג'רבה המסורתית, בין אנוסים בחצי האי האיברי לקיבוץ גלויות בוונציה, בין גטו מרצון לגטו מאונס, בין הסתגלות להישרדות, בין קהילות עתיקות לקהילות חדשות. כיצד שורדים 2500 שנות גלות ? מה הופך אותנו לעם …ומי הוא בכלל יהודי ? מסע אישי בעקבות התבלין היהודי…הפסיפס הגדול של התרבות היהודית! צילומים מרגשים מן הגלות במסע חיפוש אחרי זהות ושייכות: "שורשי בשני נופים שונים."

מרכז אמריקה: על החיים ועל המוות

מסע מרהיב במרכז אמריקה בעקבות בני המאיה שלא ממש נעלמו בין דפי ספרי ההיסטוריה.

נגלה כיצד תרבויות עתיקות קובעות את סדר היום בעולם החדש, גם במאה ה-21. בין סלסה, סיאסטה וסמים – כיצד תפיסות תרבותיות עתיקות משפיעות על מלחמת האזרחים המקסיקנית העכשווית שאוהבים להתעלם ממנה. …וגם : כיצד המקסיקנים זוכים לחיי נצח ?

אלסקה הפראית: כתר היבשת

מסע מרתק בנופים הפראים עלי אדמות בעקבות מגלי עולם, רודפי בצע והרפתקנים רומנטיים שמאסו במוסכמות החברתיות.

מדוע גם הרוסים וגם האמריקאים לא רצו בה? כיצד אלסקה נוצרה ?

ביקור בארץ בראשית: נטייל עם דובים , נטפס על קרחונים נמסים, נצפה בזוהר הצפון ונבקר בקהילה היהודית הצפונית בתבל, שמכנה את עצמה "העם הנבחר הקפוא". חגיגה לעיניים בקצה הצפוני האלים של טבעת האש!

אתרי אונסק"ו: מסע בעקבות האתרים היפים בעולם… והחוויות שבדרך

מסע בעקבות האתרים היפים בעולם… והחוויות שבדרך

נבקר במקומות שאונסק"ו שומר כמורשת תרבותית של כלל האנושות, ביניהם אדריכלות החימר המרהיבה בדרום תימן ובמאלי, שוק החתונות של שבט המונגים בעמק הכדים הנפיץ בלאוס, כיכר ג'אמעה אל פנא התוססת במרקש, נלמד על שיטות חינוך שבטיות שהפכו למורשת תרבותית…וגם: מסע של "פעם בחיים" לקמצ'טקה, שבה הבריאה עדיין בעיצומה. (90 דקות)

זאת ועוד בחוויה רב חושית, מרגשת ומרהיבה!

אינדונזיה: בין גן עדן לגיהינום

מסע למדינה המוסלמית הגדולה בתבל, בין גן עדן של מגוון תרבויות וסובלנות דתית לגיהינום של טבע פראי ואלים.

נדלג בין היופי לאימה, בין הרי געש שיורקים אש ונופים מרהיבים של טראסות חקלאיות. נבקר באי שבקצה אחד שולט האסלאם בנוסח טאליבן ובקצהו השני נשים מוסלמיות קובעות את סדר היום. נחגוג ראש השנה במקדשים של באלי וננסה להבין מדוע וונציה שוקעת וכיצד זה קשור לאינדונזיה…וגם: למה תושבי פפואה אוהבים לאכול בני אדם…

ומדוע המרצה לא נאכל !

סוריה: מה שהיה ומה שנשאר

מה התבשל שם כל כך הרבה זמן מתחת לפני השטח וגרם להתפרקותה של סוריה?

ננהל שיחות עם סורים מתוסכלים, נטייל בדמשק העתיקה וברובע היהודי ונסייר בעקבות אלי כהן. נערוך מסע מקונטרה עד לעיר השווקים חאלב, נתגעגע לתדמור לפני שדעאש הגיע ונפגש עם פליטים סורים מיואשים. שעה קלה על סוריה עם חוויות וצילומים משני ביקורים אצל השכנים המדממים.

מערב אפריקה: ממלכות הזהב, השוקולד והנפט

אפריקה שלא הכרתם:

מה נשאר מאימפריות הזהב העתיקות ?
מי מכר 20 מיליון אפריקאים? מה נותן תקווה לילדי גאנה?
האם החיוך הוא המצאה ניגרית? האם ריקוד ה"בואה" מצליח להוריד את הגשם?

היפה והזקנה: איפה עפות המכשפות בלילות? על החיים ועל המוות: האם המת ייקבר בנעלי ריצה, במצלמה או בבקבוק בירה?
מסע ייחודי ללב ליבה של היבשת השחורה.

קסמי אפריקה: בעקבות הרוח והאש

בעקבות הרוח והאש

במסע לנשמתה של אפריקה נשתתף בטקסי תקשורת עתיקים בהרי האטלס, נבקר במנהרת הזמן הגיאולוגית של האיים הקנארים ונרחיק עד למשולש הוודו המיסטי במערב אפריקה: נפגוש את רוחות הוודו בבתים ובשווקים, ביערות ובנופים ובמיוחד בתוך רקדני טראנס שלרגע קט מארחים את הרוחות בגופם. מנהגים זרים והזויים?

נבין כיצד תרבות הוודו הפכה לחלק מן התרבות המערבית שלנו, מבלי שאנחנו מודעים לכך.

המסע לסוף העולם: מאלי וסנגל

המסע לעיר האגדתית טימבוקטו גדוש בהרפתקאות, תעלומות ותרבויות:
בעיר הבירה הרוחנית ג'נה, נשתתף בפסטיבל שיפוץ מבנה הבוץ הגדול בעולם ונפגוש אדריכלים שלא בונים אפילו קיר אחד ללא בברכת המראבוים, כהני הדת שמשלבים בין אסלאם לבין אמונות אפריקאיות עתיקות.

נשוט על נהר הניז'ר בדרך לסוף העולם: למה אונסק"ו בחר מכל השבטים דווקא בשבט הדוגונים המסתורי כמורשת עולמית? האם בטימבוקטו המסתורית המדרכות עדיין מוזהבות ומה בכלל נותר מהעושר האגדתי בלב מדבר ? …וגם: מה אל קאעידה מחפש במרחב מוסלמי בין מעצבות אופנה שמשנות סדרי עולם בהוליווד וחכמי דת מוסלמים שמתייעצים עם שועלים ?

המסע לטימבוקטו – חוויה צבעונית, מרתקת ובלתי נשכחת!

מזרח אחר: אפגניסטן, פקיסטן וקשמיר

מזרח אחר

חלק א': פקיסטן וקשמיר

פקיסטן מטלטלת בין רחשי אחד הסכסוכים האלימים ביותר על פני כדור הארץ לבין ישובים שלווים בשולי הרי ההימלאיה. רשמי ביקור ממעצמת הגרעין המוסלמית הראשונה, שנקרעת בין שמרנות דתית קיצונית למודרנה חילונית: מסע בין איסלמבאד לחבל קשמיר, שבו המרחק בין גן עדן לגיהינום נמדד במטרים ספורים…וגם: מהו סוד אריכות הימים של תושבי הרי קרקוראם, שמחזיקים בשיא עולמי של תושבים בני 100 ויותר.

חלק ב': אפגניסטן: מה שהיה…זה מה שיהיה ?

מדוע שלוש מעצמות ניסו לשלוט ב-100 השנים האחרונות באחת המדינות העניות בתבל…ונכשלו ? סיור נוסטלגי בהווה מחריד: מה נותר מקאבול, העיר של רודף העפיפונים ? מהפכת נשות אפגניסטן: אחרי 20 שנות תקווה ושינוי איטי, הטליבאן חזר ומנסה לכלוא שוב את נשות אפגניסטן בביתן. נשוחח עם אפגנים ואפגניות מוטרדים…וגם עם היהודי האפגאני האחרון בבית הכנסת בקאבול.

מסע אישי: הסיפור מאחורי הקלעים של הצילום הגיאוגרפי

במהלך 30 שנות צילום גיאוגרפי, פגשתי מאות אנשים מיוחדים, מרתקים, מצחיקים ומרגשים ברחבי העולם. בהרצאה אשתף חוויות אישיות בלתי נשכחות שתיבלו את עבודות הצילום בניחוח של הסיפורים הקטנים והגדולים שהתרחשו מאחורי הקלעים של המסעות.

בלב הדתות

כשסכסוכים מרים עקובים מדם מתקיימים ברגעים אלה ברחבי העולם, ופה קרוב לידינו, כשנשק להשמדה המונית מצוי בידי כל ומאיים על המשך קיום האנושות, כיצד נשרוד?

ננסה למצוא את הדרך באמצעות מסע חובק עולם, הבודק את השונה והדומה במגוון התרבותי האנושי: נסע בזמן כ- 4,000 שנה לאחור ונתבונן כבתנאי מעבדה בפולחן האבות הקדומים אצל אנשי הטוראג'ה באינדונזיה, נרקוד עם סוגדי וודו בטקס טראנס מערב אפריקאי,  נצטופף עם 33 מיליון הינדים בהתכנסות הדתית הגדולה בתבל, נתרגש עם אלפי חרדים ממצווה נדירה במאה שערים, נחווה גוונים של אסלאם  מדאע"ש ועד לעלייה לרגל למקדשים הארוטיים. נדלג בין יבשות ותרבויות, נחגוג את מגוון הרוחניות האנושית ובאמצעות הפילוסופיה של הדלאי למה וויקטור פרנקל נרחיב זוויות התבוננות שייצרו מעגלי שינוי והשפעה, ונבין שעוד לא אבדה תקוותנו…

שעה של רוח ושל נחת רוח.

ההרצאה מלווה בצילומים מרהיבים של נפתלי הילגר.

אודות גליה בזק הילגר

מרצה, מחנכת ומנהלת תחום ביה"ס במועצה אזורית הגלבוע. מדריכת צוותים בתהליכים חינוכיים המובילים לבחינה ולשינוי.

עורכת מסעות ברחבי העולם לחקר ולהבנת תהליכים אנושיים. כותבת עבור "מסע אחר", "מסע אחר און ליין", "גלובס" ועוד.

חוקרת עתידים, ביולוגית ובעלת תואר שני במנהל עסקים. מרצה לארגונים וקהלים פרטיים בנושאי מדע, טכנולוגיות מתקדמות ועתידנות.

תקשורת מסכים הנו מיזם חברתי חינוכי, שמתמחה בהעברת סדנאות, הרצאות וליווי מקצועי ופרטני למערכת החינוך, לשוק העסקי והפרטי

מומחית בתהליכי שינוי לתדמית אישית ועסקית, מרצה ומכשירה סטייליסטיות.