ד"ר בל יוסף (LL.B., LL.M., Ph.D.) היא חוקרת ומרצה בתחום המשפט הציבורי. תחומי העניין המרכזיים שלה הם משפט חוקתי ומשפט מנהלי, ובפרט ביקורת שיפוטית, דיאלוג חוקתי, יחסים בין-מוסדיים בין רשויות השלטון וזכויות אדם.

מחקריה של בל, אשר עוסקים בעיקר בדינמיקה בין רשויות השלטון, זיכו אותה בפרסים רבים כדוגמת מלגת נשיא המדינה למצוינות וחדשנות מדעית לשנת 2018, פרס מיוחד על תרומה למחקר המשפט האמריקני מטעם המכון לחקר ארצות-הברית בשיתוף עם מלגת פולברייט לצד מלגות הצטיינות שונות. הגישה המחקרית אותה היא מציעה אומצה בפסיקת בית המשפט העליון ובשיח המחקרי והציבורי.

עשייתה של בל מצויה בליבת עולם המשפט הציבורי בישראל. לאחר כשלוש שנים בהם הייתה המזכירה של הסניף הישראלי של ICON-S, האגודה הבינלאומית למשפט חוקתי ועורכת הבלוג המשפטי של הסניף, כיום היא המזכירה הכללית של העמותה למשפט ציבורי בישראל.

מלבד מעמד של חוקרת ועמיתת הוראה באוניברסיטת תל-אביב, בל כותבת ומפרסמת בפלטפורמות אקדמיות וחוץ-אקדמיות רבות, בארץ ובעולם; מארגנת, משתתפת ומציגה בכנסים רבים, בישראל ומחוצה לה; וכן מעבירה הרצאות אורח במוסדות אקדמיים, מחקריים, חינוכיים ופרטיים.

הרצאות

בית המשפט העליון והרשויות הפוליטיות: דיאלוג, אסטרטגיה או משחקי כוח?

הרצאתה של ד"ר בל יוסף עוסקת בדינמיקה שבין בית המשפט העליון לרשויות הפוליטיות. ההרצאה נכנסת לעומקי פסיקת בית המשפט לצד המישור הפוליטי, ומציעה מבט מחודש ומרענן על האופן שבו מתרחשת הדינמיקה בין שני המוסדות.

ההרצאה מבקשת לחשוף רבדים שונים על יחסים אלו, ועוסקת בין היתר בסוגיות הבאות: מה בין הפוליטיקה של השפיטה לשפיטה של הפוליטיקה? מה בין משפט ציבורי למשפט הציבור? כיצד העיסוק במינוי שופטים משפיע על הפסיקה? מה הקשר שבין עמדות השופטת לבין פסקי הדין שלה? האם "חוק עוקף בג"ץ" הוא אכן דבר רע? מה המשמעויות האמיתיות של פסקת ההתגברות? ועד כמה גדול הפער בין האופן שבו הפוליטיקה והתקשורת מציגות את עבודת בג"ץ לבין המציאות היומיומית?

כל אלו שאלות יומיומיות המצויות בליבת חיי האקטואליה. ההרצאה מאפשרת לחשוף ולהעשיר תשובות שונות לשאלות אלו.

* ניתן לתאם הרצאות נוספות בתחומי העיסוק של ד"ר יוסף

חוקרת עתידים, ביולוגית ובעלת תואר שני במנהל עסקים. מרצה לארגונים וקהלים פרטיים בנושאי מדע, טכנולוגיות מתקדמות ועתידנות.

תקשורת מסכים הנו מיזם חברתי חינוכי, שמתמחה בהעברת סדנאות, הרצאות וליווי מקצועי ופרטני למערכת החינוך, לשוק העסקי והפרטי

נפתלי הילגר, מרצה, צלם גאוגרפי וחוקר תרבויות. צלם מערכת וכתב "מסע אחר".